Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Jak wygląda blizna po cc?

Jest to głęboka rana obejmująca powłoki zewnętrzne oraz wewnętrzne brzucha. Często towarzyszy jej oprócz bólu, uczucie zdrętwienia bądź całkowity brak czucia, spowodowane jest to przecięciem nerwów. Na szczęście po niedługim czasie wszystko wraca do normy.

Ja u siebie nie zaobserwowałam żadnych objawów prócz czerwonej kreski, muszę przyznać iż bólu wielkiego nie było. Bardzo szybko przestałam odczuwać jakikolwiek dyskomfort związany z raną.

Co możemy zrobić, aby blizna była mało widoczna?

Blizna po cesarce różnie się goi, u jednych kobiet szybciej, u innych dłużej. Nie ma reguły, ale mamy wpływ na jej wygląd. To jak szybko zblednie i czy zostanie widoczny ślad zależy od kilku czynników, w tym- naszej pielęgnacji.

Jest kilka metod dbania, aby blizna była jak najmniej widoczna.

Najpopularniejsze są maści, z moich informacji wynika, że na czele są Contractubex oraz Cepan. Kolejnymi metodami są żele silikonowe, plastry silikonowe na blizny oraz bardziej ingerująca- terapia laserem.

Co ja wybrałam?

Za radą mojego ginekologa postawiłam na plastry silikonowe Sutricon. 

Plastry można stosować właściwie zaraz po porodzie, będą swego rodzaju stabilizacją dla rany aby skóra się nie „rozchodziła”. Łatwo dostępne w aptece, oraz taniej przez internet :)
Sutricon znajduje również szerokie zastosowanie w chirurgii plastycznej, ze względu na dobre wyniki.

P1090338

P1090341

Zaczęłam je stosować około 6 tygodni po porodzie. Obecnie stosuję je 1,5 miesiąca i blizna wygląda tak:

P1090381 (2)

Będę robiła aktualizację co 3 miesiące, abyście mogły zobaczyć postęp oraz działanie plastrów.

Jak stosować?

Przed użyciem należy dokładnie oczyścić i osuszyć bliznę. By dopasować wielkości plastra, docinam go do wielkości blizny i zmieniam co 5 dni. Plastry są wielokrotnego użytku, stąd ściągamy go do kąpieli aby znów ponownie założyć.

Jeden plaster dzielę na cztery części. Mając w opakowaniu 5 plastrów wydajność jest dość spora choć muszę przyznać iż są bardzo drogie. Jedno opakowanie starcza na około trzy miesiące, koszt w okolicach 120 złotych.

Mamusie, jak wygląda Wasza pielęgnacja blizn po cc? Zapraszam do podzielenia się opinią :)

Buziaki K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.