Jak dobrze wybrać buty do ślubu?

Witajcie!

Rozpocznę tę serię w sposób nietypowy, pierwszy wpis poświęcam butom. Po pierwsze dlatego, że ja po prostu uwielbiam buty. Po drugie, dzięki mojej koleżance, która jest inspiracją dla całej tej serii :)
Aga właśnie rozpoczyna swoją drogę z planowaniem wymarzonej uroczystości. Mam tę przyjemność, że często pyta mnie o zdanie. Śmiem twierdzić, że mi ufa ;) Suknię już wybrała, więc przyszedł czas na buty!

Post dotyczący sukni będzie kolejnym w tej serii, wymaga on dużo pracy ponieważ dla Panny Młodej suknia jest rzeczą najważniejszą :) Aby dobrze wybrać suknię, należy co nieco opowiedzieć o sylwetkach, tym sposobem najpierw opiszę typy sylwetek, aby móc jasno pomóc z wyborem kroju sukni.

A więc, zaczynajmy! :)

Wybierając buty do ślubu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy, między innymi:

  • styl i wygląd wybranej sukni
  • wątek przewodni uroczystości
  • wzrost Pana Młodego
  • wrażliwość naszych stóp
  • możliwości finansowe
  • materiał
  • podeszwa
  • obcas
  • kształt czubka
  • rozmiar- niektórych może to dziwić, ale tak! należy dobrze go dobrać.

Rozbuduję teraz pokrótce każdy z punktów.

Styl i wygląd wybranej sukni– głównie chodzi o zasadę równowagi. Jeśli suknia jest bardzo bogato zdobiona, raczej zalecam wybrać obuwie możliwie neutralne. Chodzi przecież o to, aby wyglądać elegancko, a nie jak przysłowiowa choinka. Jeśli natomiast wybór padł na suknię skąpo zdobioną lub bardzo skromną, można pokusić się o podkręcenie stylizacji ciekawymi butami.
Styl sukni również ma ogromne znaczenie, jeśli zdecydowaliśmy się na suknię mocno osadzoną w latach np. 50-tych, dobrze jest, buty dobrać również odwołujące się do mody tamtego okresu. Jeśli wybór padł na suknię nowoczesną, przykładowo z kieszeniami, możemy pokusić się o wybór trampek jeśli pasuje to do naszego charakteru. Suknia gładka, asymetryczna z krótkim przodem, pięknie będzie się komponować z kolorowymi bądź zdobionymi butami. kolorowe-buty-slub-500x333 Źródło: fashionandstyles.info

Wątek przewodni uroczystości– posiadając wątek przewodni cała impreza planowana jest w określonym stylu. Suknia i buty nie tworzą wyjątku. Wątek może być np. kolorystyczny, w którym do białej sukni kupujemy buty w wybranym kolorze.

Wzrost Pana Młodego– jeśli wybranek jest niższy bądź Młodzi są równego wzrostu, polecam płaskie buty. Również mogą wyglądać pięknie! oraz niosą ze sobą korzyści w postaci wygody :)

Wrażliwość naszych stóp– jeśli wiemy, że nasze stopy są problematyczne, poświęćmy na dopasowanie butów więcej czasu. Przecież chcemy przetańczyć całą noc :)

Możliwości finansowe– jeśli mamy wydać mniej, uważam, że należy skupić się bardziej na jakości materiału- np. skóra niż ilości koralików. Na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwolą w szybki sposób zmienić klasyczną skórzaną szpilkę w but ślubny. Mowa o klipsach do butów.

1427466094-288Źródło: dawanda.com

Klipsy są również świetnym rozwiązaniem, gdy nie potrafimy znaleźć butów które nam odpowiadają. Można stworzyć swoje własne!
Jeśli nie liczą się koszty, np. firma Menbur posiada piękne kolekcje butów ślubnych.

menbur

poprawka_-_0000040485485-menbur_-_004184_bia_y-bia_y-ap-001

Źródło: sarenza.pl/eobuwie.com.pl

Materiał– najpopularniejszymi materiałami butów ślubnych są satyna, koronka usztywniana i skóra. Satyna oraz koronka dobrze komponują się z suknią. Posiadają jednak wady- są mało rozciągliwe, przez co gorzej dopasowują się do stopy oraz mogą powodować obtarcia. Łatwo materiały te zabrudzić oraz buty raczej nie będą po ślubie wykorzystane. Skóra posiada tę zaletę, iż łatwo się poddaje, przez co jest wygodna. Może posłużyć nam jeszcze po uroczystości i jest łatwiejsza w pielęgnacji. Zamsz jest bardzo miękki, klasyczny i elegancki.

Podeszwa– należy wziąć pod uwagę, iż w zależności od parkietu na sali- gładka, naturalna skóra może się ślizgać. Platformy są bardzo sztywne, przez co komfort w tańcu będzie znacznie mniejszy.

Obcas– najpopularniejszym obcasem jest 6 centymetrów. Wygodny, ale wysmukla sylwetkę. Obcas należy dobrać do wzrostu oraz własnych preferencji, im wyższy i węższy, tym mniejsza stabilność.

Kształt czubka– zależny jest od budowy stopy. Najbardziej eleganckim i klasycznym jest migdał. Jeśli stopy są raczej okrągłe i szerokie, możliwe, iż wygodniejsze będą czółenka. Można pokusić się też, o przymiarkę butów z odkrytymi palcami. Należy przemyśleć również kształt czubka względem wzrostu i długości stopy. Niskie osoby, z dużą stopą powinny unikać wydłużonych czubków, które zaburzą proporcje. Wysokie zaś, gdy mają mały rozmiar buta, mogą wyrównać proporcje wybierając szpilki z noskiem w szpic. Oczywiście, ma to tylko znaczenie gdy buty są widoczne.

Rozmiar– niby oczywista sprawa, ale nie raz widziałam przytrzymywanie buta podkurczonymi paluchami. Dobrze dobrany rozmiar to podstawa udanej zabawy. Pięta nie może wyskakiwać w tańcu, za ciasne buty nie powinny ugniatać palców. Buty, szczególnie bez pasków podtrzymujących, powinny być dłuższe od stopy zaledwie o kilka milimetrów. Należy dobrze sprawdzić obuwie z odkrytymi palcami, pod kątem obtarć oraz przy wysokich obcasach przyuważyć, czy stopa się nie zsuwa.

Pamiętajcie przy odkrytych butach, zadbane stopy i wypielęgnowane paznokcie to podstawa! :)

Uff… myślę, że temat opisałam w sposób wyczerpujący, jeśli czegoś brakuje- zapraszam do komentowania ;)

Buziaki K.

–> Skoro czytasz ten wpis, zapewne przygotowujesz się do tego „wielkiego dnia”, mam nadzieję, że seria ślubna, której początkiem jest ten post pomoże Ci, choć w małym stopniu odnaleźć się w gąszczu weselnych przygotowań :) <–

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.