Skok rozwojowy- zmora czy radość?

Skok rozwojowy, w pewnym sensie jest zmorą, jak również radością dla rodzica. Ale…. co to w ogóle jest, ten skok rozwojowy?

Skok rozwojowy to nic innego jak bardzo intensywny rozwój mózgu i układu nerwowego. Dziecko poddawane jest jeszcze większym bodźcom doznaniowym, przez co może odczuwać ogromny niepokój.

edit_1d

 

Trudno się dziwić maluszkowi, że nie potrafi jeszcze poradzić sobie z takim obciążeniem dla organizmu. Skok jest zmorą zarówno dla rodzica, jak i dziecka.
Mamą targają emocje ponieważ nikt nie lubi słuchać płaczu własnego dziecka. Niemowlę natomiast może sygnalizować zmiany tylko płacząc lub będąc marudne. Często w tym własnie okresie narasta problem z rozdrażnieniem i ogólnym niepokojem.

Jak uspokoić dziecko? Bywają dni kiedy już sama- mamo- nie wiesz co masz robić? Witaj w klubie. Właśnie dzis nastał ten magiczny dzień. Ktoś podmienił mojego aniołka? Wszystkie sprawdzone metody zawodzą… a mam ich kilka ;) Najlepszy przyjaciel i ratunek młodej mamy to suszarka! Potrafi zdziałać cuda. Nie ważne wtedy jest, że mam chęć po 5 minutach wyrzucić ją przez okno. Moje dziecko magicznie sie uspokaja, ten biały szum zapewnia mi chwilę wytchnienia.
Dziś nie zapewnia… nic nie zapewnia, a ja wiem, że właśnie zawitał przyjaciel- skok. Co robić, wiedząc, że to tylko dziecięce marudki. Każdy czasem ma kiepski humor i nagle… uspokaja się, cisza… a ja nie wiem jak tego dokonałam. Nie ważne… jestem bohaterem i cieszę się tą chwilą, bo może nie trwać dlugo :)

Skok rozwojowy to również radość, w męczarniach ;) ale radość. Wiadomo, że maluszek nabędzie nowe umiejętności. Tylko czekać czym znów nas zaskoczy! :)

Znacie to z autopsji? Jestem ciekawa Waszych sprawdzonych metod :)

Buziaki K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.